Přehrávač MP3 (V novém okně)
Články - Rozhovory
Folkový zpěvák Slávek Janoušek řekl Právu: 11/2002

Dospěl jsem ke změně životního pocitu

Jaroslav Špulák

Jste tradičně řazen mezi folkové zpěváky, ale na vaší nové desce Letadlo jsou prvky blues i rock´n´rollu. Proč u vás k takovému posunu došlo?
Řekl bych, že se cyklicky vracím k něčemu, z čeho jsem vlastně vzešel a s čím jsem jako muzikant začínal. Mám pocit, že posluchač nemá v současné době příliš chuť zabývat se textem. Bere ho jako jednu z rovin písničky a spíš se upíná k rytmu. Rozhodl jsem se proto nahrát skladby nikoli pouze s kytarou, ale s kapelou, s větším hudebním tlakem.

Tvrdíte, že lidé nemají chuť naslouchat textům, přitom na desce přinášíte sdělení poměrně vážná. Lze to chápat jako určitý druh souboje s posluchačskou pohodlností?
Ať si tam každý najde to, jakým způsobem je naladěn. Ale ano, na desce jsou písně, které skutečně chápu jako docela zásadní. Je to o takovém nabytí dospělého pohledu na věc. V písni Provizórium třeba zpívám o tom, že když jsem měl v minulosti pocit, že jsem spokojený a šťastný, stejně jsem věřil, že lepší to bude až někdy potom, až udělám to a ono, že je to stále někde přede mnou. Jenže pak člověk postupně zjistí, že některé věci už nepředělá a že když si odpustí své nedostatky a komplexy, když se smíří sám se sebou, že je spokojenější. A šťastnější. Protože lepší už to třeba nikdy nebude. Ale samozřejmě je to všechno pořád před námi, jen jde o to, aby člověk v samém očekávání neprošvihl to, že už to bylo.

V písni Letadlo se zase přiznávám k pocitům, které jsem měl už od mateřské školky, ale raději jsem to tajil, protože mi ostatní nepotvrdili, že by to tak měli taky. Ale teď už jsem velkej kluk, tak se nestydím to na sebe prásknout.
V souvislosti s písničkou Provizórium naznačujete, že jste změnil pohled na svět. Jak?
Základ té skladby je sedm osm let starý, tak dlouho to trvalo. Je to dopochopení věcí, které jsem začal cítit jinak. Vlastně jsem dospěl ke změně životního pocitu, ale myslím, že tohle zažije dříve nebo později každý. Srovnal bych to se situací, kdy v jisté fázi života začne člověk ke čtení potřebovat brýle. No někdo možná ne.

Jakou pozici má folk v dnešní době?
Zájem o folk už není takový jako třeba v osmdesátých letech. Je to zákonité, logické, srozumitelné. Osobně se domnívám, že je to navíc spojeno i s tím úbytkem zájmu o text. Myslím si ale zároveň, že všechno přichází a odchází ve vlnách, takže v tomto ohledu jsem optimista.