Přehrávač MP3 (V novém okně)
Články - Rozhovory
(pro internetové médium Atlas, www.zabava.atlas.cz, 12/2002)

1) Proč se pro Vaše nejčerstvější album stala klíčová píseň Letadlo, podle níž je CD pojmenováno?
Protože mi ta píseň přijde jako zásadní. A podle čeho jiného by se mělo CD jmenovat, než podle toho, co zásadní je. Je to o lidech, kteří se pohybují někde mezi nebem a zemí a to jak ve smyslu přeneseném, tak skutečném, a letí za nějakým svým cílem. Každý má svůj úkol, ale letadla jaksi významnější.

2) Na albu se sice objevuje řada hostů, ale drtivá většina textů a hudby je z Vaší dílny. Nevyhovuje Vám přizpůsobovat se cizím textům, vciťovat se do hudby napsané někým jiným?
Naopak mi vyhovuje vciťovat se do cizích textů, ale musí mi to natolik souznít, že ten text adoptuju, že ho začnu považovat za svůj. Pak ho můžu hrát. Ale raději mám, když ten text je opravdu můj, protože to svoje hraní jsem vždy vnímal jako svoji výpověď.

3) Věta “Death is my future” je jediným anglickým textem na desce. Neměl jste nikdy potřebu vyjadřovat se cizím jazykem?
Neměl. Jen když jsem zpíval písně od Dylana nebo třeba od Beatles, to zase nemám rád český dabing. Ta anglická věta je nápis z trika, důležitém motivu té písně.

4) Píseň Kde je nebe pochází z pera Vojty Kupčíka. Podle čeho si vybíráte texty jiných autorů? Volíte až z hotových nebo jsou Vám šity na míru?
S elektrickým houslistou Vojtou Kupčíkem hrajeme ve dvojici už delší dobu, a tak jsem chtěl, aby na CD byla nějaká jeho píseň, která se mi líbí, kterou bych uzpíval a která by zapadala do celkové koncepce. Za podstatné však považuju to svoje psaní.

5) Jak došlo k Vaší spolupráci s Jiřím moravským Brabcem (píseň Jiný malý princ)?
Jiří píše velmi dobré texty a baví ho trefovat se do různých písničkářů právě texty psanými na míru, protože sám neskládá. Čas od času mi jich pár dá a postupně vzniknou písně, z nichž některé v podstatě zůstanou, jak je napsal, jindy do toho znovu sáhnem. Nemáme jich mnoho, ale najdou se i docela úspěšné, třeba Fernetovka nebo Svatý Martin.

6) Často spolupracujete s Lenkem a Redlem, je tomu také tak na nejnovější desce. Co Vás spojuje – máte společnou notu?
Máme myslím mnoho společných not, dokonce bych řekl, že máme všechny noty společné. Ale to všichni. Časem uděláme třetí společný projekt. Na tomto CD jsme jen splatili dluh písni Zůstat tam kde jsem, která byla umístěna už na posledním CD a o které si myslím, že jsme ji oblékli do hezčích šatů, před tím byla celá nahatá.

7) Ve vývoji Vašich alb se považuje za vrchol Kdo to zavinil. Cítíte to Vy sám také tak?
To se mi to zdá divné o tom mluvit takhle. Je to jako byste řekli, že tamto vaše dítě je lepší než jiné vaše. Zato vám mohu říct, že to poslední je nejdelší, takže jako největší.

8) Dříve, v 80. letech, jste byl autorem her, písní pro divadlo a dokonce herec. Proč jste opustil tuto branži? Přestalo Vás to bavit?
To byla pro mne jenom odbočka, ale i tehdy jsem dělal a hrál písně. Ale divadlo mě vždycky velice bavilo.

9) V bookletu na nejnovějším CD přejete všem “aby stačili splnit svůj úkol”. Jaký je ten Váš?
Někdo ten svůj úkol ani nestihne pochopit, natož splnit. Ten můj je stále přesněji uchopitelný a zformulovatelný a zjišťuju, že už ho v podstatě plním celý život, ale tím, jak jsem schopen si ho lépe uvědomovat, tím je to preciznější a účelnější. Vím, že se o tom ještě hodně dovím. A že toho mám ještě spoustu stihnout. Můj úkol je doletět. Jsem letadlo.
Lenka Kosová, Atlas