Přehrávač MP3 (V novém okně)
Články - Články

CO NOVÉHO U SLÁVKA JANOUŠKA

Pro časopis Folk&Country - 5/2001

Jak jsem ve vaší redakci zjistil, pro někoho může být nové to, že už rok hraju s elektrickým houslistou Vojtou Kupčíkem. Jsem s touto spoluprací velmi spokojen, určitě bude mít delší trvání. Na nově připravovaném CD bude Vojta určitě hrát jedny z prvních houslí...A možná i druhé a třetí. Cédéčko by se mělo točit na podzim, budou tam samozřejmě nové písně a řekl bych, že po čtyřech letech už je nejvyšší čas. Ještě není dokončen výběr písní, které tam budou, ani není zcela rozhodnuto, kdo všechno tam přesně bude hrát, ale čímsi by to mělo navazovat na moji první desku, na Kdo to zavinil.. Třeba tím, že se to bude nejspíš točit i míchat ve Zlíně u Ivoše Viktorina a že asi bude i některé věci aranžovat, aspoň je taková předběžná představa. Vyjít by to mělo u Venkowa.

V dubnu jsme se Samsonem dostali Zlatou desku za naši společnou desku Janoušek-Lenk: Live. Z roku 90, tuším, to bylo. Že prý prodali od té doby 21.700 kusů. To je od nich hezké. Byl jsem z toho velmi dojat, Jarda už ne tak moc, protože už dostal někdy předtím nějakou takovou... Pořád ji mám zatím doma opřenou o zeď v chodbě, protože nemůžu najít místo a přijít na to, kam patří. Protože na významnějším by měla viset ta za Kdo to zavinil... a ta by musela být Dvojzlatá nebo Kolikazlatá či Platinová, toho se prodalo asi pětaosmdesát tisíc, anebo společná s Lenkem a Redlem Zůstali jsme doma, té asi pětašedesát tisíc. To jenom ty vydavatelské firmy si nějak nevzpomenou.

Bydlím teď v Nížkovicích , takové vsi u Slavkova za Brnem, přes kopec od Tramtárie, kde bydlí Redl a část Bokomary. Vlasta dělá u nich na jaře vždycky fotbálek spojený s muzikou a Javor zase na Boží hod vánoční akci, obě už velmi úspěšné. Tak jsem se rozhodl, že se vmezeřím mezi tyto dvě akce a uspořádal jsem letos již podruhé Vítání jara v Nížkovicích. Loni to bylo takové jako poprvé, čekal jsem, že by to letos mohlo být o trošku lepší. Ale to jsem netušil, jakým způsobem to napodruhé zafunguje a jak se to rozroste. Lidí tolik, že se tam nemohli ani vejít, úžasná atmosféra. Místní v hospodě ještě týden řešili, kam až stály auta a jestli jich bylo víc jak o hodech. Skvěle zahrál Second hand ze Slavkova, na těchto akcích reciproční Bokomara a Redl s Kačesem, dobře se hrálo i mně s Vojtou Kupčíkem, duu Vojta a Lea, diváci byli opět nadšeni z Natálky a Nataliky a dorazil je Nadoraz bujarou tancovačkou. Začíná to být tak, že kdykoliv se tam v těch našich končinách cokoli začne dít, tak se lidi sbíhají ze široka z daleka. Nedávno se tam ještě přistěhoval jeden člověk, který je spíš do sportu, takže ten zas připraví na podzim mistrovství v petangu a poletí se balóny, bude se paraglajdit a samozřejmě zase hrát, takže tam vytváříme takový kulturní vesnický orloj.

Na srpen připravuju  už tradičně dvě akce. 10. - 12. srpna bude Svojanovská hláska, letos už posedmé. V pátek 10. 8. od 19 hodin bude hrát Žalman, Věra Martinová, asi já s Vojtou Kupčíkem, pak bude countrybál se Second handem... Sobota 11. 8. od 13 hodin bude spíš taková folková až folkrocková, k vrcholům určitě bude patřit Samson s partou, Natálka s Natalikou, Lehká noha, Happy To Meet  nebo Jamie Marshall z Londýna. Na závěr bude tancovačka s Nadorazem. A v neděli 12. 8. je open scéna, kde si zahrají vítězové Folkového kvítku na Konopišti a přihlášené skupiny a písničkáři. Vítěz postupuje na Muzikanti na hřišti alias Janouškovo Ústí, což bude v Ústí nad Orlicí na plovárně, následující pátek, čili 17.8. od 18 hodin, a to už pošestnácté. Tam už mám program hotový (ocenění ze Svojanova, Cimbal classic, my,  Martinová , Nadoraz), ale kdyby měl ještě někdo zájem o open scénu na Svojanově, tak se může ozvat. Přeju nádherné letní dny.