Přehrávač MP3 (V novém okně)

Vážení diváci a příznivci,

 

chci Vám představit program 27. ročníku hudebního festivalu Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli. Věřím, že i letos nám svou přítomností a ohlasy opět vyjádříte podporu.

 

Každý rok zvu muzikanty, o kterých vím, že jsou výborní, umějí rozdávat pohodu a nic nepokazí. A zvláště pak takové, s nimiž jsem se ve svém hudebním životě potkával a zažil příjemné chvíle ať už na jevišti, ve studiu nebo v zákulisí či při nějakém posezení. Tento ročník je ve znamení Textové dílny. A tak mi dovolte představit letošní účinkující.

PÁTEK 17. SRPNA 2012 v 19:30 hodin

ZHASNI – skupina z Nového Boru, která vznikla kolem autorů Kuby Horáka a Michala Vaňka. Původně folková skupina je dnes folkrockovým seskupením doplněným o elektrické housle, basu a bicí. Před nedávnem vydali druhé CD Na druhém nádvoří a zařadili se mezi skupiny, které úspěšně hrají na letních festivalech. Kuba Horák je zároveň jedním z duchovních otců Textové dílny při mém webu slavekjanousek.cz, neboť nad jeho texty jsme před osmi lety diskutovali a jeho byla myšlenka zpřístupnit tuto diskusi v rámci veřejného fóra dalším zájemcům. Tak vznikla platforma, kde je dnes přes čtyři stovky členů, přes tisíc zavěšených textů. Zaposlouchejte se tedy do poetických textů ve folkrockovém hávu. A prosím klid a ticho. A Zhasni

MAREK VOJTĚCH – nepřehlédnutelný harmonikář s plným hlasem rozšířil nepočetnou rodinu písničkářů a písničkářek s tímto někdy poněkud hlučným nástrojem. Člen Textové dílny, který se v posledních letech rovněž začíná prezentovat na letních festivalech. Je navíc i autorem a hercem divadla Harmonika, které v sobotu v 15 hodin zahraje hru pro děti Pohádka o Písničce. Takže v sobotu vezměte i děti.

RENÉ SOUČEK – další člen Textové dílny, který také již objíždí akce po celé republice. V okolí Frýdku-Místku, kde žije, patří dávno ke starým harcovníkům. Rád bych upozornil na jeho někdy vtipné, jindy hlubokomyslné texty a vynalézavou hru na kytaru. Právě dokončuje první CD svých písní, třeba budeme v Cakli i křtít.

STRÁNÍCI – ostřílená kapela z Litvínova, která se už kdysi vzhlédla v melodickém folku tria Peter, Paul and Mary, jsou takovým jejich českým protipólem. Zpívají texty s českými překlady a mají opravdu vytříbené vokály, které stojí na hlasech manželské dvojice Luboše a Veroniky Stráníkových a Míry Ošance. V létě hrají na mnoha festivalech a i sami pořádají různé akce: festivaly, večery v klubech, potlachy. Na jeden takový jsme byli pozváni v červnu - a výborné. Tak si udělejte pohodu při jejích písních.

JARRET – na závěr večera trochu říznějšího folkrocku až rocku z Liberce. Poněkud nezařaditelní Jarreti jsou už také dlouho v mém hledáčku, a nikdy to zatím nevyšlo. Takže poprvé v Ústí. Potkávám se s nimi již dvacet let a hned na první poslech se mi líbili. Přiznám se, že když po čase od nich odcházel za pracovními povinnostmi jejich dvorní autor, kytarista a zpěvák Bohouš Vašák, měl jsem obavy o další osud kapely. Asi jsem nebyl sám. Jenže těleso, jehož páteří vždy byli zpěvačka  Hanka Skřivánková, kytarista Michal Kadlec a baskytarista Marek Štulír, se semklo a dosáhlo brzy velkých úspěchů – hráli např. na velkých akcích typu Colours of Ostrava, Rock for people, na Prázdninách v Telči natočili koncert s Glenem Hansardem (CD Glen Hansard a Jarret live v Telči). Vydali několik skvělých CD – Unikat, Vztahem zapni (nominace na cenu Anděl 2006), v minulém roce album Za hrany. Tak příjemný zážitek.

A pak už dobrou noc, pokud se Vám bude chtít jít spát ať už domů nebo do stanu v kempu. My možná ještě pohrajeme jen tak u stolů v hospůdce, kde jste vítáni, dokud nám nezavřou.

SOBOTA 18. SRPNA 2012 ve 13:00 hodin

Textaři mezi Vámi pozor! Už od 13 hodin si uděláme společně se členy Textové dílny a příchozími takový textový workshop asi na dvě hodiny. Budete potřebovat tužku, papír a pár nápadů. Zadáme si různé textové úkoly a po určitém čase si vždy přečteme, co kdo vymyslel, než zvolíme další úkol. Cílem je vytvořit texty, které se pak budou zpívat jako písně během následujícího vystoupení Textové dílny. Je to zábavné, pokud si chcete hrát a bavit se.

OD 15:00 hodin

DIVADLO HARMONIKA – POHÁDKA O PÍSNIČCE

Divadlo jednoho herce Marka Vojtěcha zahraje pro menší děti divadelní hru, kde je použit živý hudební doprovod. Děti jsou zapojeny do hry, spoluvytvářejí podobu představení, dostanou prostor pro svou fantazii, kdy vedle písní se objevuje i kreslení.

LAĎA ZÍTKA – bluesový písničkář, opět člen Textové dílny, který hrál v Cakli už před třemi lety. Je vynikajícím hráčem na foukací harmoniku, kterou ve svých písních často využívá.

TEXTOVÁ DÍLNA SLÁVKA JANOUŠKA – kolem 16:30 nastoupí celá velká parta asi 15 textařů a muzikantů a předvede poněkud improvizované interaktivní vystoupení, kde zazní jednak texty, které účastníci workshopu odpoledne napsali, a to jak v podobě čtené, tak i zpívané. Diváci budou svědky i tvorby přímo na jevišti, kdy se budou vymýšlet texty na zadaná slova a ty se rovnou zazpívají. Po celou dobu osmileté existence děláme dvakrát ročně živé textové dílny, kde se hravou formou textuje a občas vznikají písně, které se pak na podobných seancích hrají. Na několika festivalech se už s podobným improvizovaným představením Textová dílna prezentovala, např. na Zahradě v Náměšti na Hané, na Prázdninách v Náměšti nad Oslavou nebo třeba na Slovensku na akci Fest Dobré Bohunice či na Stupavě. Textová dílna Slávka Janouška představí i některé své další členy.

LADA ŠIMÍČKOVÁ A IVO CICVÁREK – brněnská písničkářská dvojice vzniklá v rámci TD veřejně interpretuje vlastní tvorbu od roku 2007. Jejich písně jsou založeny na Ladiných poetických textech, jejím civilním pěveckém projevu a hudebním doprovodu Ivo Cicvárka na klavír či kytaru, někdy akordeon a samply. Žánrově se blíží k šansonu. A Lada, která se ještě před pár lety styděla zpívat, na jaře s Ivem vydala CD s názvem Hotel v tiché ulici.

ARNOŠT FRAUENBERG – a ještě jeden člen Textové dílny. Arnošt oplývá hravými poetickými texty, někdy však až mrazivými. Vrací se do Ústí po třech letech, neboť se tehdy publiku velice líbil.

Není vyloučeno, že se objeví ještě někteří další členové TD, neboť je to tvárné sdružení.

QUANTI MINORIS – zjednodušeně řečeno: brněnští Jethro Tull, i když oni to asi nebudou slyšet rádi. Mnohými věcmi se Vám to připomene: andersonovsky povídavá, bublavá příčná flétna Zdeňka Němečka někdy se viklajícího s vytrčenou zalomenou nohou jako legendární Ian Anderson. Až barokizující pasáže, postupy staré hudby, netradiční nástroje, loutny, píšťaly, kravské rohy najednou přerušené rockovým tahem s kytarovými rify. Velice bohatá muzika. Jednou už hráli na plovárně před mnoha lety, ale bohužel až v závěru a měli značné potíže s laděním nástrojů, proto tentokrát už zvečera, kdy ještě nepadá rosa.

SLÁVEK JANOUŠEK & LUBOŠ VONDRÁK – spolu s Lubošem Vondrákem jsme hráli ve studentském Malém divadýlku v Brně na přelomu 70. a 80. let a po úspěchu na Portě v roce 1984 jsme v následném šíleném tempu hráli až 230 představení ročně. Od roku 1986 jsme pak šli různými cestami. V roce 2007 jsme zažili comeback a občas spolu zase začali hrát, a když párkrát někdo řekl: Vám to spolu ale fakt sluší, to se pak zdá, že to ani dvacet let být nemohlo. A hraje se nám ve dvojce dobře dodnes.

JUSTIN LAVASH – neuvěřitelně famózní kytarista a zpěvák hendrixovského typu. Občas spolupracuje s českými jazzmany, nedávno i např. s Lenkou Dusilovou či jazzovou pianistkou Beatou Hlavenkovou. Způsob hry na kytaru je opravdu takový, že i mnozí kytaristé si lámou hlavu, jak ty zvuky vlastně Justin vytváří. Ale on tvoří hlavně nálady, které se přelévají jedna v druhou. Tak se nechte unášet.

PETR BENDE & PAVEL HELAN = KOLOTOČ, folkový recital

Petr Bende se po loňském úspěšném vystoupení opět do Ústí vrací. Hrál tu už kdysi ještě na plovárně se svou tehdejší kapelou. Dnes uznávaný zpěvák ověnčený úspěšnými deskami uspěl v roce 2004 ve finále druhého ročníku soutěže Superstar a posunul se o poschodí výš na hudebním trhu práce. Skvělý muzikant, hráč na kytaru, klávesy, foukací harmoniku začínal dokonce jako bubeník a hraje výborně i na bicí. Letos přijíždí bez rockové skupiny. Spolu s ním vystupuje kytarista Pavel Helan, violoncellista Štěpán Švestka a na saxofony a flétny Jan Vašina. Loni vydal Petr Bende své třetí album s názvem Trojka a kromě několika vlastních textů se na CD objevují výhradně texty členů Textové dílny, byť byli osloveni i renomovaní textaři působící na české scéně. I tato loňská spolupráce vede k logickému vyústění – poslechněte si další, tišší polohu Petrovy tvorby.

NEŘEŽ – pražská skupina, která svými zakládajícími členy Zdeňkem Vřešťálem a Vítkem Sázavským navazuje na předchozí skupinu Nerez, kde působila fenomenální zpěvačka Zuzana Navarová. Pamětníci vědí, že kdysi v 90. letech skupina hrála na jednom ročníku v Ústí, ještě když se akce konala na fotbalovém stadionu. V té době jsme se potkávali velice často na hraních, dokonce jsme odehráli společné šňůry. Rok po vzniku písně Imaginární hospoda, v roce 1986, jsme společně se skupinou Nerez a Karlem Plíhalem vydali malou EP desku se stejnojmenným názvem, kterou producentsky obstaral Zdeněk Vřešťál. Skupina Neřež od té doby ušla veliký kus cesty. Tak si poslechněte její současnou podobu.

Oba dny budeme opět uvádět a glosovat s panem advokátem Frantou Urbancem. Přejeme Vám příjemný poslech a hezké počasí bez vody po celý festival.             Slávek Janoušek