Přehrávač MP3 (V novém okně)

Vážení diváci a příznivci, dovolte mi, abych Vás informoval o programu 29. ročníku hudebního festivalu Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli. Věřím, že i letos nám svou přítomností a ohlasy opět vyjádříte podporu. Každý rok zvu muzikanty, o kterých vím, že jsou výborní, umějí skvěle hrát, rozdávat pohodu a nic nepokazí. A zvláště pak takové, s nimiž jsem se ve svém hudebním životě potkával a zažil příjemné chvíle ať už na jevišti, ve studiu nebo v zákulisí či při nějakém posezení, a to zejména v posledním roce. Tento ročník je opět dvoudenní a nabízí nejen hudební vyžití. Stanový kemp je přímo na konci areálu. Je možno zapůjčit si lodě a sjet kus Tiché Orlice nebo kola a využít cyklostezky na choceňskou či letohradskou stranu.
V okolí je mnoho turistických atrakcí, ve městě Staročeská pouť, takže lze dobře strávit čas i během dne.
Novinkou, kterou ale ocení spíš muzikanti, je montované pódium, protože prostor v dosud využívaném týpí byl pro mnohé hudební sestavy příliš malý. Letos bude víc místa.

PÁTEK 15. SRPNA 2014 v 19:30 hodin

Začínáme tradičně písní Imaginární hospoda.

NEVERMORE & KOSMONAUT - stylová planetární kapela, jak uvádí web www.nevermore.cz, přijíždí z Brna, lídrem skupiny je autor písní Michal Kosmonaut Šimíček. Skupina už působí řadu let a právě vydala své CD Mezi planetami, které svou vyzrálostí patří k tomu nejzajímavějšímu, co ve folkrockovém žánru v poslední době vyšlo, a rozhodně stojí za
poslech. Kosmonaut je také neúnavným organizátorem brněnské kultury, neboť je už několik let dramaturgem Café Práh, scény v brněnské Vaňkovce, což je klub, který provozuje denně několik programů - koncerty, přednášky, filmy, výstavy. Je členem Textové dílny Slávka Janouška.

LADA ŠIMÍČKOVÁ & IVO CICVÁREK - dvojice rovněž z Brna. Šansonová zpěvačka a textařka Lada je doprovázena skvělým hudebníkem Ivo Cicvárkem, který její texty zhudebňuje. I oni mají CD, s názvem Hotel v tiché ulici vyšlo v roce 2012. Oplývá velice zručně aranžérsky propracovanými skladbami, v nichž dominuje zastřený a tichý hlas zpěvačky Lady, která
nás zavádí do svého ženského světa. Oba jsou rovněž členy Textové dílny SJ a mě osobně hřeje vědomí, že jsem před lety upejpavou Ladu doslova přemluvil, aby si sama zazpívala svůj mnou zhudebněný text. A ono se jí v tom zpěvu zalíbilo a později začala i koncertovat.

POUTA - dlouholetá folková skupina z Pardubic, navazující na věhlasná Poupata a vedená Radkem Novákem přiváží melodický vícehlasý folk. Skupina svého času výborně zpracovala repertoár Johna Denvera jako poctu tomuto americkému countryovému zpěvákovi. Pouta v červnu vydávají nové CD Mozaika, je možné, že v Cakli proběhne i křest tohoto alba.
Pokud je už pokřtěné dostatečně, v každém případě ho budou mít sebou na prodej. A dá se samozřejmě předpokládat, že také z nového CD uslyšíme novinky.
Do Cakle zavítají poprvé.

EDO KLENA & KLENOTY - už v 80. letech jsme se potkávali s Edou na různých festivalech, zejména na Slovensku, a i později jsme se vídali na velkých akcích jako byla Zahrada v Náměšti nebo Country Loděnica v Piešťanech. V listopadu mě Eda pozval na malou šňůrku do Košic, Prešova a Liptovského Mikuláše. Do čajovny či do hudebních hospod přišli spíše jen pamětníci (kdepak je vyprodané divadlo v Košicích před 25 lety), ale byly to velice milé večery s krásnou atmosférou. A protože se mnohým divákům v Cakli před třemi lety líbili, rozhodl jsem se Edovi zavolat znovu. Přijíždí se svými Klenoty, aby nám s folkrockovou šťávou zahráli nové písně i osvědčené pecky a pobavili svou ležérní náladou.
A pak už dobrou noc, a pokud se Vám nebude chtít jít spát, ať už domů nebo do stanu vzadu v kempu, můžeme ještě posedět a pohrát u ohýnku či u stolů v hospůdce, kde jste vítáni, dokud nám nezavřou.

SOBOTA 16. SRPNA 2014 V 15.00 HODIN
POZOR!!! ZAČÍNÁME PRO DĚTI!!!
Od 15 hodin je nachystán program pro děti ve westernovém stylu, jízda na koni - koně z ranče Přívrat, střílení z luku či kuše, různé atrakce a soutěže.
Od 16 hodin
DIVADLO MATÝSEK: DATLOVÁNÍ - činoherně-loutková pohádka divadla z Nového Boru nabízí příběh o tom, jak dvě děti vstupují do tajemné lesní říše, kde žije mnoho ptačích obyvatel, mezi nimi datel Bonifác, ale také lstivá kuna. S nadsázkou vystavěné představení plné fantazie a autorských písniček nám zahrají Zuzka Nováková a Michal Vaněk.

Od 17.00 hodin
SOVA & SLAMÁK - ostravská dvojice samostatných písničkářů společně hrajících, jak uvádí jejich web, přinese hned na úvod odlehčení a humor. Potkávám se s nimi na 
různých festivalech a už delší dobu je mám v seznamu budoucích pozvaných. Tak konečně teď to vyšlo. Přeju příjemnou zábavu.

MICHAL VANĚK - člen novoborské skupiny Zhasni, která už v Cakli hrála, autor písní ve svém sólovém vystoupení, doprovází se na klávesy. Ještě další klávesová vystoupení poněkud jiného ražení nás budou v průběhu večera čekat. Michal je též členem Textové dílny a zúčastňuje se našich živých textových dílen, kdy často právě vymyšlené verše rovnou zhudebňujeme, což je disciplína značně adrenalinová.

KATEŘINA SVOBODOVÁ & TAJEMOJE (náhodně vylosované děti Ivana Hlase) - pražská skupina opravdu složená z dětí Ivana Hlase, který se svým triem hrál v Cakli loni. Ve skupině hraje na klavír a zpívá nejstarší Ivanova dcera Kateřina, dnes Svobodová, na kytaru Ondřej Hlas. Kateřina studovala na konzervatoři v Praze obor pop-zpěv. Svým hlasem přispěla do filmů Lví král, Šakalí léta, U mně dobrý a Nestyda. Momentálně se věnuje pedagogické činnosti a vystupuje se svou skupinou Tajemoje, v níž hrají ještě na bicí nástroje Matyáš Paur a na violoncello Helena Paurová. Líbili se mi na akci Vlasty Redla Na famotě UEFA (Vlasta je také autorem sloganu v podtitulu) a poté na Ivanově narozeninové oslavě pod hanspaulským zámečkem, kde vystoupil s touto skupinou dokonce i Ivanův vnuk.

POZDNÍ SBĚR - brněnská sestava, jejímž frontmanem je Jiří Pařez a která hraje už od začátku nového tisíciletí. V současné době však je kapela složena z muzikantů, kteří prošli tělesy jako Redlovo Každý den jinak, Čechomor, AG Flek, Druhá tráva, Rangers, Kamelot či rockové formace.
Do Cakle kapela přijíždí již podruhé, ale poprvé ve složení:
Jura Pařez - akustická kytara, zpěv;
Karel Macálka - akustická kytara, klávesy, percussion, zpěv;
Michael Vašíček - elektrické kytary;
Jíra Meisner - baskytara, zpěv;
Tomáš Hanke - bicí;
Štěpán Baloun - klávesy;
Petra Jonášová - zpěv.
Tak si vychutnejme ten jižansko-moravský rock‘n‘roll s přívlastkem.

SLÁVEK JANOUŠEK & LUBOŠ VONDRÁK, + LUBOŠ NOVOTNÝ j.h. - spolu s Lubošem Vondrákem už tu vystupujeme poosmé v řadě po našem comebacku v roce 2007. Původně jsme hráli ve studentském Malém divadýlku v Brně na přelomu 70. a 80. let a po úspěchu na Portě v roce 1984 jsme v následném šíleném tempu hráli až 230 představení ročně. Od roku 1986 jsme pak šli různými cestami, až jsme se zase spojili. V posledním roce jsem občas hrál i ve dvojici s dobristou z Druhé trávy - Lubošem Novotným. A protože tu bude, zahrajeme Vám některé písně dohromady v trojici.

ROMAN DRAGOUN - fenomenální zpěvák a klávesista rockového ražení, známý z formací jako je např. brněnské Futurum. Moje vzpomínka sahá až do dávných 70. let, kdy jsem ho poprvé slyšel hrát se skupinou Regenerace v Brně na lodi na Brněnské přehradě. Zněl už tehdy zcela výjimečně a hned jsem věděl, že tohohle chlapa budu chtít slyšet ještě mnohokrát, protože je tam něco silného. A to jsem netušil, že kromě té cesty rockové - expanzivní, halasné cestě vpřed a ven, což je směřování tak příznačné pro rockovou muziku, která jde razantně a přímo za svým posluchačem, že ujde i cestu opačnou, k jakémusi zvnitřnění projevu a prožití obsahu, kdy se lze oprostit od zvuku rockové kapely a přitom ta klávesová hudba zůstává výsostně muzikou rockovou. To se snažím trochu neobratně popsat mé vnímání hudební cesty Romana Dragouna. Stojí za velice pozorný poslech.

ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA - skupina Druhá tráva s Robertem Křesťanem se objeví na mé akci po neuvěřitelných 20 letech. Přesně se mi vybavuje jejich vystoupení na fotbalovém hřišti i potom následný večírek v podniku u Miloše Hanzla naproti Perle a Hernychově vile (později knihkupectví Flétna) za přispění uzenářských dobrot Ládi Janůje. Oba
vrstevníci už nás dávno sledují někde shora a tady to stále jede dál. Trochu jsme sešli, ale stále tu něco k pití ční na stolech, aby nám slzy měly z čeho týct. Bob Křesťan a Druhá tráva ale stále míří k novým cílům a bez nostalgie. Na podzim opět jako každý rok jedou na turné po Americe, a tak dokud jsou tady, vychutnejme si ty texty plné obrazů a krásné muzikantské aranže.

COP - na samotný závěr jsem zvolil říznou kapelu, v jejímž čele stojí Míša Leicht. Radost ze hry. Je to neskutečné, skupina Cop už existuje tolik let, už snad 30 let se známe i dlouho domlouváme, ale vždycky jsem si vzpomněl pozdě (podobně jsem psal loni o skupině Nezmaři), takže do Cakle přijedou teprve poprvé. Konečně, řekl bych. A Cop snad ani nemá smysl více představovat. Prostě to maže. Udělejte si pohodu při jejich písních a pojďme si zazpívat a užít si to.

Oba dny budeme opět uvádět a glosovat s panem advokátem Frantou Urbancem. Přejeme Vám příjemný poslech a hezké počasí, tentokrát opravdu bez vody po celý festival.

Slávek Janoušek