Janouškovo Ústí 2023 – program, předprodej on-line

Janouškovo Ústí 2023 – program, předprodej on-line

Zdravím všechny příznivce našeho rodinného festiválku! Letos je číslo 38!

Festival folk a country hudby JANOUŠKOVO ÚSTÍ neboli Muzikanti v Cakli, který se koná ve dnech 11. a 12. srpna 2023 v areálu Cakle v Ústí nad Orlicí patří u nás mezi festivalové kmety. Letos už 38. ročník! Za tu dobu na něm zahrála dlouhá řada kapel a písničkářů z Čech i ze světa. Velice si vážím ocenění vedení města – Ceny starosty města Ústí nad Orlicí, kterou mi udělil pan starosta Petr Hájek „za obětavou a neutuchající výdrž spojenou s přípravou a realizací více jak třiceti ročníků festivalu a za píseň Imaginární hospoda, která neodmyslitelně patří k městu Ústí nad Orlicí.“ Moje píseň z roku 1985, kdy se konal 1. ročník, se stala jakousi hymnou festivalu, kterou vždycky program otvíráme. Cena starosty města mě osobně zavazuje k pokračování a vede k přípravě dalších ročníků. Touto cestou bych chtěl poděkovat za velkou podporu městu Ústí nad Orlicí a dále pak Pardubickému kraji, Nadaci Život umělce, OSA Partnerství a mnoha místním i regionálním firmám – loga uvádíme na jiném místě. A samozřejmě i mediálním partnerům, kteří o naší akci dávají vědět divákům.

Letošní ročník má podtitul: VZPOMÍNKA NA ZAHRADU. Byl jsem osloven nejrůznějšími kapelami a písničkáři, kteří jezdívali na tento velký festival po několik let do Strážnice a poté do Náměště na Hané. Zahrada už více jak desetiletí není, ale vzpomínky zůstávají. Dramaturgie letošního ročníku se tedy odvíjela od toho, že se v Cakli vlastně koná velký sraz těchto kapel, a to i za vzácné návštěvy v pátečním večeru, kdy přijedou hlavní pořadatelé Zahrady Hana a Michal Jupp Koneční, kteří mimo jiné dlouhá léta vydávali časopis Folk a Country. V rámci této návštěvy se uskuteční i velká výstava fotografií Miloše Truhláře, dvorního fotografa ze Zahrady, který tam nafotil stovky fotek. V sobotu se také od 11 hodin uskuteční textový workshop Textové dílny (dále TD). Přijďte si napsat svou sloku písně. Důraz je tedy opět kladen na písničkáře – autory střední generace. I letos tu uvítáme vítěze celostátního kola Porty. A taky se budou odehrávat malá písňová překvapení v podobě zdravic kapel, neboť budu mít zanedlouho po festivalu kulaté výročí. Česká televize o mně dokonce natočila dokument, který by se měl vysílat přímo 9.9. na ČT Art.

PÁTEK 11. SRPNA 2023 v 19.00 hodin

Páteční večer v Cakli zahájí naše moderátorská, souzrozenecká, tj. ve stejný den v roce narozená dvojice Slávek Janoušek a Franta Urbanec. Začneme jako každoročně písní Imaginární hospoda. Kdo hraje první, dá ji se mnou, ale rovnou, bez zkoušení. I letošní účinkující ji znají.

HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ – středočeská skupina, která už v Cakli hrála. Má nejblíže k folku, ale ráda dělá výlety i do jiných žánrů. Vznikla při jamování na festivalech a často hrávají po skončení koncertu někde v areálu. Vydali několik CD, v roce 2019 jsem měl tu čest pokřtít v pražském Divadle Na prádle jejich CD s názvem Namaluj.. (www.hlubokenedorozumeni.cz)

HOŘKÝ KAFE – od roku 2006 hrají jako duo vlastní autorskou tvorbu zpěváka a kytaristy Jana Rejhona a baskytaristy Petra Babce. Osobní, interní, ba až intimní zpovědi, balené v rytmické a basové ochranné atmosféře. To je Hořký kafe. Od letoška nově bluesfolkové akusticko-elektrické trio s bicími Radovana Štechra. Letos plánují konečně vydat svou první desku. (www.horkykafe.cz)

NEVERMORE & KOSMONAUT – Michal Šimíček, zvaný Kosmonaut, žijící v Brně, je členem TD od samotných počátků v roce 2004, píše reflexivní texty, které zhudebňuje a zpívá. Obklopil se skvělými muzikanty: kytarista Pavel Karas, basista Vít Sklenář, bubeník Radim Grünwald. Vydali tři CD: Mezi planetami (2014), Brnem inspirované Bleděmodré město (2018) – nominace na prestižní hudební cenu Anděl a dále XCR-9 s podtitulem Písně do rakety (2020). (www.nevermore.cz)

IVO CICVÁREK a ŽIVO – brněnský písničkář, hbitý textař, význačný člen TD má na svém kontě řadu CD a spoustu hudebních projektů – vystupoval ve dvojici s Ladou Šimíčkovou, měl kapelu Velký svět, ale nejdál došel současný projekt ŽIVO, který nedávno pokřtil CD Morytáty a legendy, po všech stránkách velmi povedené dílo – autorsky, textově i hudebně, aranžérsky, zvukově. Skupinu Živo tvoří s bubeníkem Radimem Grünwaldem a basistou Jakubem Lutnerem. (www.ivocicvarek.cz)

ŽAMBOŠI autor písní Jan Žamboch zraje jako víno. Vytříbený jazyk, závažná a důležitá témata, každý jeho další počin je novátorský, je fenomenální kytarista, který stále objevuje nové možnosti hry, používá účinně různé zvukové efekty a hudební smyčky. Jejich poslední CD Světlojemy je úchvatné. Skupina Žamboši svého času byla proslulá tím, že každé vydání CD znamená cenu Anděl nebo aspoň nominaci. Na jevišti s výkonem Jury Nedavašky za bicími a novým basistou Alešem Mrnuštíkem dokážou vytvořit hutný kapelový zvuk. Umějí kouzlit. (www.zambosi.cz)

EPYDEMYE původně trojice s melodickými písněmi průběžně doplňovaná dalšími muzikanty se autorsky i hráčsky vyprofilovala v jednu z nejzajímavějších kapel současnosti. Pro mě osobně bylo jejich CD Kotlina – vesměs o hrdinech českého národa – asi nejsilnějším počinem s neskutečnou silou, s mistrně vybalancovanou angažovaností, do jaké se hned tak někdo v této zemi od dob Karla Kryla nepouští. Ale každé další jejich CD je událostí. (www.epydemye.cz)

Po skončení programu společná zpívaná pod pódiem už bez aparátu.

SOBOTA 12. SRPNA 2023 od 11.00 hodin
POZOR!!! ZAČÍNÁME TEXTOVÁNÍM!!!

TEXTOVÁ DÍLNA SLÁVKA JANOUŠKA – TEXTOVÝ WORKSHOP PRO DIVÁKY
Zkoušeli jste někdy textovat, píšete básně, písňové texty? Zveme každého, kdo to chce zkusit. Sraz u pódia, sebou tužku a papír. Postupně si zadáme tři úkoly a po čase vždy přečteme, co kdo vymyslel. Když nepřijde nápad, nevadí. Cílem je vytvořit texty, které se pak přečtou či zazpívají při následujícím vystoupení Textové dílny. Je to zábavné, pokud si chcete hrát a bavit se.

ODPOLEDNE PRO DĚTI od 13.00 hodin
DIVADLA, PÍSNĚ, HRY, SOUTĚŽE

DIVADLO MILANA ŠŤASTNÉHO klasická loutková pohádka O KOBLÍŽKOVI v autorské úpravě s písničkami a aktivní účastí dětí během představení. Hrají Milan Šťastný a Petra Fialová. Rovněž i Milan Šťastný je několik let členem TD. (stastnymilan2.webnode.cz)

SLÁVEK JANOUŠEK a KAPELA a JOSEF KLÍČ – písně z CD DUŠIČKY, KOŤATA a NEUKOLÉBAVKY – zahrajeme dětské písně, které se dětem nejvíc líbily, vybereme zejména ty sborem zpívací. Nabídneme i zpěvník Dušičky a Koťata. Písně si s námi zahraje i fenomenální violoncellista Josef Klíč.

HRY A SOUTĚŽE – potom se bude hrát a soutěžit o drobné ceny a cukrlata, spousta her, atrakcí, střelba z luku, poleze se po úchytech na horolezeckou stěnu. Bude také loutkově výtvarná dílna – tvorba loutek ze špalíků, dřívek a kulatin, které si děti namalují.

MAREK VOJTĚCH – DIVADLO HARMONIKA – JAK SI VZAL FRANTA PRINCEZNU – Marek Vojtěch patří mezi nejlepší divadelníky pro děti u nás, je to nepřehlédnutelný harmonikář, písničkář mocného hlasu, člen Textové dílny, velmi plodný a rychlý textař. Do Cakle přijíždí opět jako Divadlo Harmonika se svou novou pohádkou. (www.divadloharmonika.cz)

HLAVNÍ BLOK od 16.00 hodin

LADA ŠIMÍČKOVÁ a KAPELA – členka TD, kterou jsem měl tu čest před mnoha lety přemlouvat, aby si svůj text mnou zhudebněný zazpívala sama. Bránila se, ale nakonec se z ní stala interpretka svých nevšedních písní založených na poetických textech a civilním projevu. Pohybuje se na pomezí šansonu a folku, vydala několik alb ve dvojici s Ivo Cicvárkem: Hotel v tiché ulici (2012) a Soukromé písně (2017). Dalším posunem je to, že dvojici doplnila na kapelu (bubeník Jirka Bařina a basista Přemek Březovič), kterou představí v Cakli. (www.ladasimickova.cz)

VYSTOUPENÍ TEXTOVÉ DÍLNY S.J. – mprovizované interaktivní vystoupení, kde zazní texty, které byly napsány na dopoledním workshopu, jak čtené, tak i zpívané. Na místě vymýšlíme texty na zadaná slova, ty se často rovněž zazpívají. Třikrát ročně děláme živé textové dílny, kde se hravou formou textuje, a občas vznikají písně, které se pak hrají na festivalech nebo je vydáváme na CD, např. Konec!Panáka!Bazén! nebo Ježíšku, přines! (www.textovadilna.cz)

MADAM V TRIKU – hraje v obsazení kytara, baskytara, bicí a zpěv. Hlavní devizou jejich písní je především humor, sebeironie a skvěle vypointované mikropříběhy, hudebně je to pestrá směs swingu, rocku a folku. To vše korunuje okouzlující pódiové souznění dvojhlasů Marie a Dušana Vainerových.

VÍTĚZ PORTY 2023 – s Jirkou Vondráčkem, patronem Porty, jsem se domluvil, že i letos vezmeme do Ústí vítěze Porty, ale ve chvíli přípravy tohoto textu je celostátní Porta teprve před námi, takže se ještě neví, kdo to bude. Jisté je jen to, že to bude kvalitní muzika.

MONTY písničkář výrazných písní hraných se silnou dynamikou, rovněž člen TD. Občas se na jevištích pohybuje sám, občas s kapelou. Vydal několik CD, poslední CD Aquarium je velmi povedené, s opravdu skvělým zvukem. (www.montyfolk.cz)

KUBA HORÁK: KLUK Z HUSOVKY – zakládající člen TD z roku 2004. Posílal mi tenkrát texty k hodnocení a napadlo ho založit na webu dílnu, která by mohla zajímat i další autory. Takže „otec zakladatel“. Od té doby se tam přihlásilo na 600 autorů, mnozí udržují kontakty dodnes. Působil léta ve skupině Zhasni, v roce 2021 vydal první sólové CD Kluk z Husovky. CD subtilních autorských písní bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších folkových alb roku. Nyní vydal CD dětských písní Pro nás – pro děti, které nazpíval s velice šikovnou dcerou Aničkou. (www.bandzone.cz/klukzhusovky)

ARNOŠT FRAUENBERG – a ještě jeden člen TD. Arnošt oplývá hravými poetickými texty, někdy však až mrazivými. Vrací se do Ústí po několika letech, obohacen o zkušenosti z pořadů Nastojáka, tzv. stand up comedy, jezdí po republice na představení s nejlepšími v tomto oboru, ale také s vlastním pořadem Utrženej ze řetězu. Rovněž se stal hercem, např. ve filmu Musíme se sejít. Ale rád přijede, protože ještě pořád chce tak trochu být i folkař. (www.frauenberg.cz)

SLÁVEK JANOUŠEK a KAPELA – romě našich nejznámějších písní uslyšíte i písně z CD Tohle je vzkaz a z CD Učitel ŽÁČKOVI / ŽÁČEK učiteli. Ale hlavně písně z nového CD Život je krátký opět na texty básníka Jiřího Žáčka, které zároveň i pokřtíme. Bude určitě Luboš Vondrák s kytarou, Láďa Zítka s foukací harmonikou i Honza Vondrák s kontrabasem. (www.slavekjanousek.cz)

JARRET – liberecká indie rocková a folkrocková skupina, kterou založil už v roce 1992 kytarista Michal Kadlec a baskytarista Marek Štulír, téměř od začátku s nimi skvěle zpívá Hanka Skřivánková. Dalším význačným členem byl zpěvák a kytarista Bohouš Vašák, autor většiny písní Jarretu, který sice skupinu v roce 2003 opustil, ale dodnes pro ni píše. Vydali 5 řadových alb, jedno živé album a vánoční písně. (www.jarret.cz)

NEŘEŽ – Zdeněk Vřešťál a Vítek Sázavský, legendární členové skupiny Nerez, později bez Zuzany Navarové už s háčky jako Neřež, se postupně obklopovali různými hudebníky, ale oni dva vždy tvořili osu skupiny. Zdeněk jako autor velkého počtu skvělých písní, které hrály a vydávaly i nejrůznější další sestavy, Vítek jako aranžér těchto písní. Užijte si vystoupení plné krásných nezapomenutelných melodií, věřím, že převážně takové uslyšíme. (www.nerez.me)

Uvádět a glosovat budeme opět s mým souzrozencem, panem advokátem Frantou Urbancem. Celý festival zvučí pohodový tým Saši Nagye. Zpívací konec obou večerů v hloučku pod jevištěm už bez aparatury bude tradičně opět navazovat, protože se to v minulých ročnících osvědčilo.

Na všechny návštěvníky, kamarády, známé a na děti se těší Slávek Janoušek a přípravný štáb.

Srdečně Vás zveme! A ještě na závěr: Pokud by Vás zajímaly informace o Textové dílně Slávka Janouška či koncerty SJ, najdete je na www.slavekjanousek.cz nebo na facebooku.

Slávek Janoušek

0

Your Cart